PJWSTK
PJWSTK Warszawa Gdańsk Bytom PL EN RU

 

samorzad
biurokarier
absolwenci
inkubator
liceum
liceum plastyczne
acs
katedry
egzamin jlpt
centrum akredytacji
przetargi

Strona główna >> Wydarzenia

Wolny Agent Umeda i druga Japonia - promocja książki

Serdecznie zapraszamy na prezentację książki Anny Nasiłowskiej pt. Wolny Agent Umeda i Druga Japonia.
Podczas spotkania rozmowę z autorką poprowadzi Tomasz Jastrun - poeta, pisarz i wieloletni przyjaciel Yoshiho, głównego bohatera książki.
Uroczystość uświetni tradycyjny, japoński taniec  wykonany przez Hanę Umedę.
Spotkanie odbędzie się 5 czerwca o godzinie 17.00 w Studio Sztuki PJWSTK (Budynek C, wejście z tyłu budynku).

O książce: “Wolny Agent Umeda i druga Japonia” Anny Nasiłowskiej to barwny reportaż historyczny. Dzieje dwóch Japończyków, ojca i syna składają się na historię Polski XX wieku, opowiedzianą z zaskakującej czasem perspektywy: od konnej wyprawy barona Fukushimy przez tereny zaboru rosyjskiego do katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie.
Ryochu Umeda (1900 - 1961) w 1922 roku jako młody mnich buddyjski przybył do Europy na studia. Przypadkowe spotkanie na statku dwóch Polaków zadecydowało o tym, że ostatecznie Ryochu Umeda osiadł nie w Berlinie, a w Warszawie. Mieszkał w Polsce do 1939 roku, 5 września ten sam polski przyjaciel, Stanisław Michowski, który namówił go na przyjazd, zmusił go, by zajął miejsce w aucie ambasady japońskiej. Wojnę spędził w Sofii w towarzystwie pięknej Polski. Przez jego ręce przepływały ważne informacje, wydawało się, że jest w stanie zmienić losy wojny… Losy Michowskiego były tragiczne. Lotnik RAF, po wojnie wrócił do Polski i w 1951 roku został rozstrzelany w więzieniu na Mokotowie pod zarzutem udziału w spisku przeciwko władzy.
Yoshiho Umeda (1949 - 2012) przybył do Polski w 1963 roku. W okresie pierwszej Solidarności, bardzo dobrze orientując się w problemach politycznych Polski, zaangażował się po stronie wolności. Był organizatorem wizyty Lecha Wałęsy w Japonii, o czym sam barwnie opowiada w książce. Po wprowadzeniu stanu wojennego - wydalony z Polski, choć tu pozostała żona i dzieci. Przebywając zagranicą, organizował poparcie dla podziemnego ruchu niezależnego i walczył o możliwość powrotu. W Japonii przyjął chrzest, jego ojcem chrzestnym był (per procura) Lech Wałęsa.
Po zmianie ustroju trudno mu było odnaleźć swoje miejsce. Zaangażował się we wspieranie polsko - japońskiej współpracy w dziedzinie energetyki, promował biotechnologię.
W 2013 roku obchodziłby 50- rocznicę tego dnia, kiedy jako 13-latek pojawił się z prochami ojca w Warszawie.
Książka Anny Nasiłowskiej “Wolny agent Umeda i druga Japonia” ukazuje się w pierwszą rocznicę śmierci Yoshiho, nakładem wydawnictwa Premium.
Yoshiho pracował z autorką nad podwójną biografią, swoją i swego ojca, do ostatnich dni życia. 

Anna Nasiłowska - profesor literatury, pisarka, krytyk literacki; zajmuje się także fotografią artystyczną. Autorka wielu książek, jej autobiografia rodzinna “Konik, szabelka” była nominowana do Nagrody Gdyni w 2012 roku. Więcej: www.nasilowska.archirek.pl,


Książka dostępna w sieci EMPiK w całym kraju

poczta dziekanat podania

 

 

kontakt

Adres
ul. Koszykowa 86,
02-008 Warszawa

tel. (+48) 022 58 44 500
fax. (+48) 022 58 44 501

e-mail: pjwstk@pjwstk.edu.pl

Skype: pjwstk_info

 

Biuro Rekrutacji
tel. (+48) 022 58 44 590

e-mail: rekrutacja@pjwstk.edu.pl

 

kontakty
dojazd
drukuj