PJWSTK
PJWSTK Warszawa Gdańsk Bytom PL EN RU

 

samorzad
biurokarier
absolwenci
inkubator
liceum
liceum plastyczne
acs
katedry
egzamin jlpt
centrum akredytacji
przetargi

Strona główna >> Konferencje

Wykład: Przyszłość jest już dziś, tylko nierówno rozłożona

Wydział Informatyki PJWSTK zaprasza na wykład: Przyszłość jest już dziś, tylko nierówno rozłożona. Wolne Oprogramowanie w EEG, interfejsach mózg-komputer i technologiach asystujących, który odbędzie się 17 maja godz. 17.00 w Auli Głownej PJWSTK. Wykład wygłosi dr hab. Piotr Durka, prof. UW (http://durka.info).Abstrakt:

W roku 1980 Richard Stallman z MIT chciał zmodyfikować sterownik drukarki. Niestety kod źródłowy sterownika okazał się własnością producenta. Ciąg dalszy tej historii to m.in. licencja GPL i system GNU/Linux.
W roku 2008 grupa naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przygotowywała pierwszy w Polsce pokaz działania interfejsu mózg-komputer w oparciu o zakupiony wcześniej system do rejestracji EEG. Niestety protokół komunikacji w czasie rzeczywistym okazał się własnością integratora tego systemu. Ciąg dalszy tej historii to m.in. oparte o Wolne Oprogramowanie laboratoria pierwszych w świecie studiów licencjackich specjalności Neuroinformatyka, projekt otwartego systemu komunikacji dla niepełnosprawnych i firma BrainTech http://braintech.pl, dostarczająca pierwsze w świecie profesjonalne systemy EEG z kompletem oprogramowania na licencji GPL. Na tym samym systemie opiera się również interfejs mózg-komputer, prezentowany w marcu 2012 na stoisku narodowym RP na targach CeBIT, a aktualnie na wystawie MÓZG w PKiN http://mózg2013.pl.

Oparty na formie ronda wykład zaczniemy od klasycznej interpretacji tematu W. Gibsona "The future is already here – it's just not very evenly distributed" wiązanej z technologiami przyszłości. Omówimy interfejsy mózg-komputer oparte o odczyt fal mózgowych (o odróżnieniu od popularnych zabawek, odczytujących aktywność mięśni lub ruch gałek ocznych) i kluczową rolę oprogramowania w ich implementacji. Najczęściej wymienianym zastosowaniem tych urządzeń jest zapewnienie komunikacji pacjentom żyjącym w piekle na Ziemi zwanym stanem zamknięcia (ang. locked-in state). Przyjrzymy się dokładniej potrzebom niepełnosprawnych o dramatycznie ograniczonych możliwościach komunikacji w kontekście dostępnych technologii - jak na przykład używane w neuromarketingu okulografy - aby powrócić do tematu technologii, które dostępne są już dzisiaj, ale nie dla wszystkich, i roli Wolnego Oprogramowania w poprawie tej sytuacji.

 

 

 

 

poczta dziekanat podania

 

 

kontakt

Adres
ul. Koszykowa 86,
02-008 Warszawa

tel. (+48) 022 58 44 500
fax. (+48) 022 58 44 501

e-mail: pjwstk@pjwstk.edu.pl

Skype: pjwstk_info

 

Biuro Rekrutacji
tel. (+48) 022 58 44 590

e-mail: rekrutacja@pjwstk.edu.pl

 

kontakty
dojazd
drukuj